Cisco SPA-1X10GE-WL-V2
Cisco 1-port 10GE LAN/WAN-PHY Shared Port Adapter
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 8000 ¦ Virtual interfaces (VLANs) per port for 802.1q: 4000 ¦ MAC addresses: 5000 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, VCCI Class B ITE, IEC 61000-4-11, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, FCC CFR21 Part 1040, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC CF |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ad |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 18.49 cm |
| Designed For: | Cisco 12004, 12006, 12008, 12010, 12012, 12016, 12404, 12406, 12410, 12416, 12810, 12816 |
| Device Type: | Expansion module |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x XFP |
| Features: | Flow control, full duplex capability, MPLS support, VLAN support, MAC address filtering, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Quality of Service (QoS), Hot Standby Router Protocol (HSRP) support, Management Information Base (MIB) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.03 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, CLI |
| Status Indicators: | Port status, status |
| Version: | original |
| Weight: | 340 g |
| Width: | 17.15 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 8000 ¦ Virtual interfaces (VLANs) per port for 802.1q: 4000 ¦ MAC addresses: 5000 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, VCCI Class B ITE, IEC 61000-4-11, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, FCC CFR21 Part 1040, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC CF |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1ad |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH, 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 18.49 cm |
| Designed For: | Cisco 12004, 12006, 12008, 12010, 12012, 12016, 12404, 12406, 12410, 12416, 12810, 12816 |
| Device Type: | Expansion module |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x XFP |
| Features: | Flow control, full duplex capability, MPLS support, VLAN support, MAC address filtering, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Quality of Service (QoS), Hot Standby Router Protocol (HSRP) support, Management Information Base (MIB) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.03 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, CLI |
| Status Indicators: | Port status, status |
| Version: | original |
| Weight: | 340 g |
| Width: | 17.15 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: