Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 1 GB (installed) / 2 GB (max) |
|---|---|
| Channel Qty: | 8 |
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 3.0 x8 |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 24.1 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 Gen8, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL320e Gen8, DL320e Gen8 Base, DL320e Gen8 Entry, DL320e Gen8 Performance, DL360p Gen8, DL360p Gen8 Base, DL360p Gen8 CMS, DL360p Gen8 Entry, DL360p Gen8 High Performance, DL380e Gen8, DL3 |
| Device Type: | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Height: | 19.1 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s (external) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Red Hat Enterprise Linux 6, Microsoft Windows Server 2008 (32/64-bits), Microsoft Windows Server 2003 (32/64-bits) |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| Supported Devices: | Disk array (RAID) |
| Version: | original |
| Width: | 5.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Buffer Size: | 1 GB (installed) / 2 GB (max) |
|---|---|
| Channel Qty: | 8 |
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 3.0 x8 |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 24.1 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL160 Gen8, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL320e Gen8, DL320e Gen8 Base, DL320e Gen8 Entry, DL320e Gen8 Performance, DL360p Gen8, DL360p Gen8 Base, DL360p Gen8 CMS, DL360p Gen8 Entry, DL360p Gen8 High Performance, DL380e Gen8, DL3 |
| Device Type: | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Height: | 19.1 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s (external) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Red Hat Enterprise Linux 6, Microsoft Windows Server 2008 (32/64-bits), Microsoft Windows Server 2003 (32/64-bits) |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50 |
| Supported Devices: | Disk array (RAID) |
| Version: | original |
| Width: | 5.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: