Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.764 cm |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL380 Gen10, DL380 Gen10 Base, DL380 Gen10 Entry, DL380 Gen10 Entry SMB, DL380 Gen10 for Cohesity DataPlatform, DL380 Gen10 for SAP HANA Compute Block, DL380 Gen10 High Pe |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Features: | Dual channel, auto-negotiation |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.88 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows, HP-UX 11i v3 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel SFP+ x 2 |
| Processor: | Emulex |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Cabling Type: | Fibre optic |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 8Gb Fibre Channel (Short Wave) |
| Data Transfer Rate: | 8.5 Gbps |
| Depth: | 16.764 cm |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Large Solution with HPE ProLiant DL380 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL380 Gen10, DL380 Gen10 Base, DL380 Gen10 Entry, DL380 Gen10 Entry SMB, DL380 Gen10 for Cohesity DataPlatform, DL380 Gen10 for SAP HANA Compute Block, DL380 Gen10 High Pe |
| Device Type: | Host bus adapter |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 0 (free) x SFP+ |
| Features: | Dual channel, auto-negotiation |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.88 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x4 / PCI Express x8 |
| Interfaces: | 2 x 8Gb Fibre Channel (short wave) - LC multi-mode - x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows, HP-UX 11i v3 |
| Ports: | 8Gb Fibre Channel SFP+ x 2 |
| Processor: | Emulex |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: