Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | WEEE |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 2040 10Gb iSCSI Dual Controller SFF Bundle, 2040 Dual Controller SFF Bundle, 2040 FC Dual Controller SFF Bundle, 2040 SAN Dual Controller SFF Bundle, 2040 SAS Dual Controller LFF Storage, 2040 SAS Dual Controller SFF Bundle, P2000 |
| Device Type: | Storage controller - plug-in module - low profile |
| Height: | 6.86 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s - 26 pin 4x Shielded Mini MultiLane SAS (SFF-8088) (external) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 SP2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Red Hat Enterprise Linux 6, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1, VMware ESX 4.1, VMware ESXi 4.1, Microsoft Windows Server 20 |
| Supported Devices: | Hard drive |
| Version: | original |
| Width: | 1.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | WEEE |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | HPE Modular Smart Array 2040 10Gb iSCSI Dual Controller SFF Bundle, 2040 Dual Controller SFF Bundle, 2040 FC Dual Controller SFF Bundle, 2040 SAN Dual Controller SFF Bundle, 2040 SAS Dual Controller LFF Storage, 2040 SAS Dual Controller SFF Bundle, P2000 |
| Device Type: | Storage controller - plug-in module - low profile |
| Height: | 6.86 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s - 26 pin 4x Shielded Mini MultiLane SAS (SFF-8088) (external) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 SP2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Red Hat Enterprise Linux 5, Red Hat Enterprise Linux 6, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1, VMware ESX 4.1, VMware ESXi 4.1, Microsoft Windows Server 20 |
| Supported Devices: | Hard drive |
| Version: | original |
| Width: | 1.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: