Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 3.0 x8 - half-length, full-height |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, EN 61000-3-2, EN55022, RRL, UL 1950, EN 61000-3-3, EN55024, FCC Part 15 B, MIC, KCC, FCC Part 15 A, IEC 950 |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | Lenovo System x3100 M5 ¦ Lenovo System x3300 M4 ¦ Lenovo System x3500 M4 ¦ Lenovo System x3530 M4 ¦ Lenovo System x3550 M4 ¦ Lenovo System x3630 M4 ¦ Lenovo System x3650 M4 BD |
| Device Type: | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Height: | 6.9 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s - 36 pin 4i Mini MultiLane (internal) |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 32 °C |
| Max Storage Devices Qty: | 32 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 10 for x86/AMD64/Intel EM64T, Microsoft Windows Server 2008 Enterprise, Microsoft Windows Server 200 |
| Processor: | IBM PowerPC 800 MHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Software Included: | MegaRAID Storage Manager |
| Supported Devices: | Disk array (RAID) |
| Version: | original |
| Weight: | 77 g |
| Width: | 1.5 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Channel Qty: | 8 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x PCI Express 3.0 x8 - half-length, full-height |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, EN 61000-3-2, EN55022, RRL, UL 1950, EN 61000-3-3, EN55024, FCC Part 15 B, MIC, KCC, FCC Part 15 A, IEC 950 |
| Data Transfer Rate: | 6 Gbit/s |
| Depth: | 16.8 cm |
| Designed For: | Lenovo System x3100 M5 ¦ Lenovo System x3300 M4 ¦ Lenovo System x3500 M4 ¦ Lenovo System x3530 M4 ¦ Lenovo System x3550 M4 ¦ Lenovo System x3630 M4 ¦ Lenovo System x3650 M4 BD |
| Device Type: | Storage controller (RAID) - plug-in card - low profile |
| Height: | 6.9 cm |
| Host Bus: | PCIe 3.0 x8 |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Low-profile bracket, full-height bracket |
| Interface: | SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SATA 6Gb/s / SAS 6Gb/s - 36 pin 4i Mini MultiLane (internal) |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 32 °C |
| Max Storage Devices Qty: | 32 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| OS Required: | SuSE Linux Enterprise Server 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, SuSE Linux Enterprise Server 10 for x86/AMD64/Intel EM64T, Microsoft Windows Server 2008 Enterprise, Microsoft Windows Server 200 |
| Processor: | IBM PowerPC 800 MHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Software Included: | MegaRAID Storage Manager |
| Supported Devices: | Disk array (RAID) |
| Version: | original |
| Weight: | 77 g |
| Width: | 1.5 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
Michael Holste is your contact person for: