Mellanox 900-9X556-0056-SI0
ConnectX-5 Ex EN network interface card for OCP 3.0, with host management, 100GbE Dual-port QSFP28, PCIe4.0 x16, Internal Lock bracket
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | VCCI, CB, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cd |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 7.6 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MPLS support, Quality of Service (QoS), RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), Advanced Error Reporting (AER), Extended Message-Signaled Interr |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% RH |
| Interface (Bus) Type: | Open Compute Project mezzanine (OCP) 3.0 |
| Interfaces: | 2 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| OS Required: | FreeBSD, SuSe Linux, Microsoft Windows, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu, VMware ESX |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.1, PCIe 2.0, PCIe 3.0, PCIe 4.0 |
| Ports: | 100Gb Ethernet QSFP28 x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 11.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Compliant Standards: | VCCI, CB, FCC, RoHS, ICES, cTUVus, RCM |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cd |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 7.6 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | MPLS support, Quality of Service (QoS), RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), Single Root I/O Virtualization (SR-IOV), Advanced Error Reporting (AER), Extended Message-Signaled Interr |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% RH |
| Interface (Bus) Type: | Open Compute Project mezzanine (OCP) 3.0 |
| Interfaces: | 2 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP |
| OS Required: | FreeBSD, SuSe Linux, Microsoft Windows, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu, VMware ESX |
| PCI Specification Revision: | PCIe 1.1, PCIe 2.0, PCIe 3.0, PCIe 4.0 |
| Ports: | 100Gb Ethernet QSFP28 x 2 |
| Version: | original |
| Width: | 11.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: