Mellanox MCX515A-CCAT
ConnectX-5 EN network interface card, 100GbE single-port QSFP28, PCIe3.0 x16, tall bracket
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | RoHS |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3by |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 14.2 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, Transmit Side Scaling (TSS), RDMA over Converged Et |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.9 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 1 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 100 Gigabit QSFP28 x 1 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| Warnings: | Warnings Controller Cards International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Controller Cards International.pdf |
| Compliant Standards: | RoHS |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qau, IEEE 802.1Qbg, IEEE 1588v2, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3by |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 14.2 cm |
| Device Type: | Network adapter |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, RDMA support, PXE support, Large Send Offload (LSO), Large Receive Offload (LRO), Receive Side Scaling (RSS), UEFI support, Transmit Side Scaling (TSS), RDMA over Converged Et |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Height: | 6.9 cm |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Interfaces: | 1 x 100Gb Ethernet - QSFP28 |
| Manufacturer: | Nvidia Mellanox |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, iSCSI |
| PCI Specification Revision: | PCIe 3.0 |
| Ports: | 100 Gigabit QSFP28 x 1 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
| GPSR - EU responsible person: | Nvidia, Deutschland, Einsteinstraße 172, München, 81677, info @ nvidia.com |
Sven Lembke is your contact person for: