Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bus: | EHWIC |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x EHWIC |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, AS/NZS 60950-1, FCC Part 2, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RSS-132, BSMI CNS 13438, RSS-129, RSS-133, FCC Part 22, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 301 908, FCC Part 24, PTCRB, EN 300 386, E |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Depth: | 12.4 cm |
| Designed For: | Cisco 1905, 1906C, 1921, 1921 4-pair G.SHDSL bundle, 1921 ADSL2+ Annex M Bundle, 1921 ADSL2+ Bundle, 1921 SEC T1 Bundle, 1921 T1 Bundle, 1941, 1941 Mobile Wireless, 1941 Secure WAAS Bundle, 1941 Security, 1941 Security Bundle, 1941 SRE Bundle, 1941 VPN IS |
| Device Type: | Wireless cellular modem |
| Form Factor: | Internal |
| Height: | 1.9 cm |
| Interfaces: | 2 x aerial - TNC ¦ 1 x management |
| Localisation: | North America |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Transfer Rate: | 21.1 Mbps |
| Mobile Band: | GSM 850/900/1800/1900 / UMTS 800/850/900/1900/2100 |
| Mobile Communication Protocol: | GPRS, UMTS, EDGE, HSDPA, HSUPA, HSPA, HSPA+ |
| SIM Card Supported: | Regular (mini-SIM) x 1 |
| Version: | original |
| Weight: | 109 g |
| Width: | 7.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Modems International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modems International.pdf |
| Bus: | EHWIC |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x EHWIC |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, AS/NZS 60950-1, FCC Part 2, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RSS-132, BSMI CNS 13438, RSS-129, RSS-133, FCC Part 22, CSA C22.2 No. 60950-1, EN 301 908, FCC Part 24, PTCRB, EN 300 386, E |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Depth: | 12.4 cm |
| Designed For: | Cisco 1905, 1906C, 1921, 1921 4-pair G.SHDSL bundle, 1921 ADSL2+ Annex M Bundle, 1921 ADSL2+ Bundle, 1921 SEC T1 Bundle, 1921 T1 Bundle, 1941, 1941 Mobile Wireless, 1941 Secure WAAS Bundle, 1941 Security, 1941 Security Bundle, 1941 SRE Bundle, 1941 VPN IS |
| Device Type: | Wireless cellular modem |
| Form Factor: | Internal |
| Height: | 1.9 cm |
| Interfaces: | 2 x aerial - TNC ¦ 1 x management |
| Localisation: | North America |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Transfer Rate: | 21.1 Mbps |
| Mobile Band: | GSM 850/900/1800/1900 / UMTS 800/850/900/1900/2100 |
| Mobile Communication Protocol: | GPRS, UMTS, EDGE, HSDPA, HSUPA, HSPA, HSPA+ |
| SIM Card Supported: | Regular (mini-SIM) x 1 |
| Version: | original |
| Weight: | 109 g |
| Width: | 7.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: