Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 1000Base-SX, 1000Base-T |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV, C-Tick, EN 60950, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN 60825, cULus |
| Connections: | 1 x network - Ethernet 1000Base-TX - RJ-45 male - 1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Fibre media converter |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Features: | Full duplex capability, MissingLink, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Rack-mountable - external |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode female x 2 - 2 ¦ 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 female |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 550 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Status Indicators: | Power, receive, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110/220 V ± 10% (50/60 Hz) |
| Weight: | 270 g |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Cabling Type: | 1000Base-SX, 1000Base-T |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV, C-Tick, EN 60950, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, EN 60825, cULus |
| Connections: | 1 x network - Ethernet 1000Base-TX - RJ-45 male - 1 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Fibre media converter |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Features: | Full duplex capability, MissingLink, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), Jumbo Frames support |
| Form Factor: | Rack-mountable - external |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode female x 2 - 2 ¦ 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 female |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 550 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption Operational: | 6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Status Indicators: | Power, receive, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110/220 V ± 10% (50/60 Hz) |
| Weight: | 270 g |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: