Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100Base-FX, 100Base-TX |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, TUV, cUL, RoHS |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100Mb LAN |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Fibre media converter |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Features: | Auto-negotiation, MissingLink, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode |
| Form Factor: | External |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100Base-FX - SC multi-mode x 2 ¦ 1 x Ethernet 100Base-TX - RJ-45 |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 2 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, link OK, test mode, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 294 g |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Cabling Type: | 100Base-FX, 100Base-TX |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, TUV, cUL, RoHS |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100Mb LAN |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Fibre media converter |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Features: | Auto-negotiation, MissingLink, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode |
| Form Factor: | External |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100Base-FX - SC multi-mode x 2 ¦ 1 x Ethernet 100Base-TX - RJ-45 |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 2 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, link OK, test mode, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 294 g |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: