Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10Base-T, 100Base-SX, 10Base-FL, 100Base-TX |
|---|---|
| Compliant Standards: | cUL, CSA |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, FCC Class A certified, TUV |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Media converter |
| Features: | Full duplex capability, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, MissingLink |
| Form Factor: | External |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 female ¦ 1 x Ethernet 10Base-FL/100Base-SX - SC female x 2 |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Power Consumption Operational: | 6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, receive |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.3 kg |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Cabling Type: | 10Base-T, 100Base-SX, 10Base-FL, 100Base-TX |
|---|---|
| Compliant Standards: | cUL, CSA |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, FCC Class A certified, TUV |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN |
| Data Transfer Rate: | 100 Mbps |
| Depth: | 9.5 cm |
| Device Type: | Media converter |
| Features: | Full duplex capability, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, MissingLink |
| Form Factor: | External |
| Height: | 2.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 female ¦ 1 x Ethernet 10Base-FL/100Base-SX - SC female x 2 |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Power Consumption Operational: | 6 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, receive |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 0.3 kg |
| Width: | 10.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: