Foundry SX-FI12GM2-4
FastIron SuperX Management module featuires 12 combo copper / fiber Gigabit Ethernet ports (10/100/1000 Mbps (RJ45) or Gigabit Ethernet Fiber (SFP) connectivity per port), 466 MHz processor and 512 MB SDRAM.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, EN 61000-3-2, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, EN 61000-6-3 Class B |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Flow control, routing, Layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, manageable, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, High Availability, SNTP support |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 12 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x shared SFP |
| Processor: | : 466 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, DVMRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM |
| Status Indicators: | Power, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, EN 61000-3-2, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, EN 61000-6-3 Class B |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Flow control, routing, Layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, DiffServ support, manageable, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, High Availability, SNTP support |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 12 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x shared SFP |
| Processor: | : 466 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, DVMRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM |
| Status Indicators: | Power, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: