Foundry SX-FI12GM2-6-PREM6
IPv6-Capable FastIron SuperX Management Module includes 12 combo 10/100/1000 Mbps (RJ45) / SFP Gigabit Ethernet ports, 466 MHz processor and 512 MB SDRAM.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 6 |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, DHCP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, WRR queuing, MAC address filtering, IPv6 support, MRP support, sFlow, Brocade Direct Routi |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 12 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 management ¦ 1 x console DB-9 ¦ 12 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x shared SFP |
| Processor: | : 466 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, VRRPE, static IPv6 routing, ECMP, policy-based routing (PBR), DVMRPv3 |
| Software Included: | Advanced Layer 3 Upgrade |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN55022, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, CISPR 22, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 6 |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, DHCP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, WRR queuing, MAC address filtering, IPv6 support, MRP support, sFlow, Brocade Direct Routi |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 12 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 management ¦ 1 x console DB-9 ¦ 12 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 12 x shared SFP |
| Processor: | : 466 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, VRRPE, static IPv6 routing, ECMP, policy-based routing (PBR), DVMRPv3 |
| Software Included: | Advanced Layer 3 Upgrade |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: