Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| BIOS Features: | UEFI BIOS, IPMI 2.0 support |
|---|---|
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel C624 |
| Compatible Processors: | Xeon (Maximum TDP 205 Watt) |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Details: | 2 TB - 3DS Load-Reduced - ECC |
| Expansion Slots: | 2 x CPU ¦ 16 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 3 x PCIe 3.0 x16 ¦ 4 x PCIe 3.0 x8 |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Features: | Diagnostic LEDs, chassis intrusion detection |
| Hardware Monitoring: | Chassis temperature, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Included Accessories: | I/O back plate |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x VGA ¦ 1 x serial ¦ 4 x USB 3.0 ¦ 1 x management |
| Internal Interfaces: | 2 x USB 3.0 - header ¦ 1 x serial - header ¦ 1 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 2 |
| Max Size: | 2 TB |
| Network Controller: | Intel X557 |
| Network Interfaces: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Processor Socket: | Socket P |
| Product Type: | Motherboard - extended ATX |
| Registered or Buffered: | Registered, Load-Reduced, 3DS Load-Reduced |
| Storage Interfaces: | Intel C624: SATA-600 -connectors: 10 x 7pin SATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 2 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| BIOS Features: | UEFI BIOS, IPMI 2.0 support |
|---|---|
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel C624 |
| Compatible Processors: | Xeon (Maximum TDP 205 Watt) |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Details: | 2 TB - 3DS Load-Reduced - ECC |
| Expansion Slots: | 2 x CPU ¦ 16 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 3 x PCIe 3.0 x16 ¦ 4 x PCIe 3.0 x8 |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Features: | Diagnostic LEDs, chassis intrusion detection |
| Hardware Monitoring: | Chassis temperature, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Included Accessories: | I/O back plate |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x VGA ¦ 1 x serial ¦ 4 x USB 3.0 ¦ 1 x management |
| Internal Interfaces: | 2 x USB 3.0 - header ¦ 1 x serial - header ¦ 1 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 2 |
| Max Size: | 2 TB |
| Network Controller: | Intel X557 |
| Network Interfaces: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Processor Socket: | Socket P |
| Product Type: | Motherboard - extended ATX |
| Registered or Buffered: | Registered, Load-Reduced, 3DS Load-Reduced |
| Storage Interfaces: | Intel C624: SATA-600 -connectors: 10 x 7pin SATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 2 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: