Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| BIOS Features: | UEFI BIOS, SMBIOS 2.7 support, IPMI 2.0 support, ACPI 6.0 support |
|---|---|
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Cables Included: | 6 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel C246 |
| Compatible Processors: | Pentium, Celeron, Core i3, Xeon E-2100 series (Maximum TDP 95 Watt) |
| Depth: | 33.02 cm |
| Expansion Slots: | 1 x CPU ¦ 4 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 ¦ 1 x PCIe 3.0 x8 (x4 mode) |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Monitoring: | Chassis temperature, CPU fan tachometer, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Interfaces: | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 2 x USB 3.1 Gen 2 ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x VGA ¦ 1 x serial |
| Internal Interfaces: | 1 x serial - header ¦ 4 x USB 2.0 - header ¦ 1 x USB 3.1 Gen 1 - Type A ¦ 2 x USB 3.1 Gen 2 - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Max Size: | 128 GB |
| Network Controller: | Intel I210-AT |
| Network Interfaces: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector |
| Processor Socket: | LGA1151 Socket |
| Product Type: | Motherboard |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Sleep / Wake Up: | RTC (real-time clock) wake up, wake on LAN (WOL) |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 6 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| Width: | 20.32 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| BIOS Features: | UEFI BIOS, SMBIOS 2.7 support, IPMI 2.0 support, ACPI 6.0 support |
|---|---|
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Cables Included: | 6 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel C246 |
| Compatible Processors: | Pentium, Celeron, Core i3, Xeon E-2100 series (Maximum TDP 95 Watt) |
| Depth: | 33.02 cm |
| Expansion Slots: | 1 x CPU ¦ 4 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 ¦ 1 x PCIe 3.0 x8 (x4 mode) |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Monitoring: | Chassis temperature, CPU fan tachometer, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Interfaces: | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 2 x USB 3.1 Gen 2 ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x VGA ¦ 1 x serial |
| Internal Interfaces: | 1 x serial - header ¦ 4 x USB 2.0 - header ¦ 1 x USB 3.1 Gen 1 - Type A ¦ 2 x USB 3.1 Gen 2 - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Max Size: | 128 GB |
| Network Controller: | Intel I210-AT |
| Network Interfaces: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector |
| Processor Socket: | LGA1151 Socket |
| Product Type: | Motherboard |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Sleep / Wake Up: | RTC (real-time clock) wake up, wake on LAN (WOL) |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 6 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| Width: | 20.32 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: