Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| BIOS Features: | UEFI BIOS, IPMI 2.0 support |
|---|---|
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 18.42 cm |
| Details: | 256 GB - registered - ECC ¦ 512 GB - Load-Reduced - ECC |
| Expansion Slots: | 4 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x8 ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Features: | Chassis intrusion detection |
| Hardware Monitoring: | Chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - SFP+ ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) |
| Internal Interfaces: | 2 x USB 2.0 - header ¦ 1 x serial - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Size: | 512 GB |
| Network Controller: | Intel I350-AM4 |
| Network Interfaces: | 4 x Gigabit Ethernet, 4 x 10 Gigabit Ethernet |
| Package Type: | Bulk |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector, DC-in power connector |
| Processor: | Intel Xeon D-2146NT (8-core) |
| Product Type: | Motherboard - FlexATX |
| Registered or Buffered: | Registered, Load-Reduced |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 4 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 2 x U.2 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| Width: | 22.86 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| BIOS Features: | UEFI BIOS, IPMI 2.0 support |
|---|---|
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2666 MHz |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 18.42 cm |
| Details: | 256 GB - registered - ECC ¦ 512 GB - Load-Reduced - ECC |
| Expansion Slots: | 4 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x8 ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 |
| Graphics Controller: | ASPEED AST2500 |
| Hardware Features: | Chassis intrusion detection |
| Hardware Monitoring: | Chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - SFP+ ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) |
| Internal Interfaces: | 2 x USB 2.0 - header ¦ 1 x serial - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Size: | 512 GB |
| Network Controller: | Intel I350-AM4 |
| Network Interfaces: | 4 x Gigabit Ethernet, 4 x 10 Gigabit Ethernet |
| Package Type: | Bulk |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector, DC-in power connector |
| Processor: | Intel Xeon D-2146NT (8-core) |
| Product Type: | Motherboard - FlexATX |
| Registered or Buffered: | Registered, Load-Reduced |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 4 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 ¦ PCIe 3.0 -connectors: 2 x U.2 |
| Supported RAM Integrity Check: | ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Version: | original |
| Width: | 22.86 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: