Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Audio Codec: | Realtek ALC888S |
|---|---|
| BIOS Features: | Flash virus protection, power failure recovery (AC loss resume), DMI 2.3 support, UEFI BIOS, ACPI 5.0 support, SMBIOS 3.0 support |
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 1600 MHz, 1866 MHz, 2133 MHz |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel Q170 |
| Compatibility: | High Definition Audio |
| Compatible Processors: | Pentium, Celeron, Core i5, Core i3, Core i7 (Maximum TDP 95 Watt) |
| Compliant Standards: | Plug and Play, RoHS |
| Depth: | 17 cm |
| Expansion Slots: | 1 x CPU ¦ 2 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 ¦ 1 x Mini PCIe / mSATA |
| Hardware Features: | Diagnostic LEDs, chassis intrusion detection, WatchDog Timer |
| Hardware Monitoring: | CPU core temperature, chassis temperature, CPU fan tachometer, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Included Accessories: | I/O back plate |
| Interfaces: | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 4 x USB 3.0 ¦ 2 x serial ¦ 1 x HDMI ¦ 1 x DisplayPort ¦ 1 x DVI-I ¦ 1 x audio line-out - mini-jack ¦ 1 x microphone - mini-jack |
| Internal Interfaces: | 1 x audio - header ¦ 2 x USB 3.0 - header ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 4 x USB 2.0 - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Max Size: | 32 GB |
| Network Controller: | Intel I210-AT / I219LM |
| Network Interfaces: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Package Type: | Bulk |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector |
| Processor Socket: | LGA1151 Socket |
| Product Type: | Motherboard - mini ITX |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Sleep / Wake Up: | Keyboard wake up, RTC (real-time clock) wake up |
| Software Included: | SuperDoctor 5 |
| Storage Interfaces: | SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 5 x 7pin SATA, 1 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 |
| Supported RAM Integrity Check: | Non-ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Type: | HD Audio |
| Version: | original |
| Width: | 17 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| Warnings: | Warnings Modules International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Modules International.pdf |
| Audio Codec: | Realtek ALC888S |
|---|---|
| BIOS Features: | Flash virus protection, power failure recovery (AC loss resume), DMI 2.3 support, UEFI BIOS, ACPI 5.0 support, SMBIOS 3.0 support |
| BIOS Type: | AMI |
| Bus Clock: | 1600 MHz, 1866 MHz, 2133 MHz |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Chipset Type: | Intel Q170 |
| Compatibility: | High Definition Audio |
| Compatible Processors: | Pentium, Celeron, Core i5, Core i3, Core i7 (Maximum TDP 95 Watt) |
| Compliant Standards: | Plug and Play, RoHS |
| Depth: | 17 cm |
| Expansion Slots: | 1 x CPU ¦ 2 x DIMM 288-pin (1.2 V) ¦ 1 x PCIe 3.0 x16 ¦ 1 x Mini PCIe / mSATA |
| Hardware Features: | Diagnostic LEDs, chassis intrusion detection, WatchDog Timer |
| Hardware Monitoring: | CPU core temperature, chassis temperature, CPU fan tachometer, chassis fan tachometer, system voltage, CPU overheating protection, CPU core voltage |
| Included Accessories: | I/O back plate |
| Interfaces: | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 4 x USB 3.0 ¦ 2 x serial ¦ 1 x HDMI ¦ 1 x DisplayPort ¦ 1 x DVI-I ¦ 1 x audio line-out - mini-jack ¦ 1 x microphone - mini-jack |
| Internal Interfaces: | 1 x audio - header ¦ 2 x USB 3.0 - header ¦ 1 x USB 2.0 - Type A ¦ 4 x USB 2.0 - header |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Max Size: | 32 GB |
| Network Controller: | Intel I210-AT / I219LM |
| Network Interfaces: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Package Type: | Bulk |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector |
| Processor Socket: | LGA1151 Socket |
| Product Type: | Motherboard - mini ITX |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Sleep / Wake Up: | Keyboard wake up, RTC (real-time clock) wake up |
| Software Included: | SuperDoctor 5 |
| Storage Interfaces: | SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 5 x 7pin SATA, 1 x M.2 - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 |
| Supported RAM Integrity Check: | Non-ECC |
| Technology: | DDR4 |
| Type: | HD Audio |
| Version: | original |
| Width: | 17 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: