Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Battery Enclosure Type: | Internal |
|---|---|
| Cables Included: | USB cable - external ¦ Power cable 1.83 m |
| Colour: | Beige |
| Compliant Standards: | cUL, UL 1778, FCC Part 15 B, IC |
| Compliant Standards: | cUL, UL 1778, UL 1449 |
| Dataline Surge Protection: | Phone line - RJ-11 |
| Depth: | 28.4 cm |
| Designed For: | P/N: ACF600, AR106, AR106SH4, AR106SH6, AR109SH4, AR109SH6, AR112, AR112SH4, AR112SH6, AR8213, NBWL0356A |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 100000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 16.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 98 - 140 V |
| Input Wiring: | 1-phase |
| Interfaces: | 1 x management ¦ 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -15 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 300 Watt / 500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 3 x power NEMA 5-15R (surge) ¦ 3 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) |
| Pricing Type: | APC Take-Back |
| Quantity: | 1 |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Shipping Depth: | 35.7 cm |
| Shipping Height: | 26.3 cm |
| Shipping Weight: | 6.95 kg |
| Shipping Width: | 17.5 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Version: | original |
| Weight: | 6.27 kg |
| Width: | 9.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Battery Enclosure Type: | Internal |
|---|---|
| Cables Included: | USB cable - external ¦ Power cable 1.83 m |
| Colour: | Beige |
| Compliant Standards: | cUL, UL 1778, FCC Part 15 B, IC |
| Compliant Standards: | cUL, UL 1778, UL 1449 |
| Dataline Surge Protection: | Phone line - RJ-11 |
| Depth: | 28.4 cm |
| Designed For: | P/N: ACF600, AR106, AR106SH4, AR106SH6, AR109SH4, AR109SH6, AR112, AR112SH4, AR112SH6, AR8213, NBWL0356A |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 100000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 16.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 98 - 140 V |
| Input Wiring: | 1-phase |
| Interfaces: | 1 x management ¦ 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -15 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 300 Watt / 500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 3 x power NEMA 5-15R (surge) ¦ 3 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) |
| Pricing Type: | APC Take-Back |
| Quantity: | 1 |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Shipping Depth: | 35.7 cm |
| Shipping Height: | 26.3 cm |
| Shipping Weight: | 6.95 kg |
| Shipping Width: | 17.5 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Version: | original |
| Weight: | 6.27 kg |
| Width: | 9.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: