Cisco CMICR-4PS
Cisco Catalyst Micro Switches CMICR-4PS - Switch - 4 x 10/100/1000 (4 PoE+) + 2 x SFP - wall-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MACAuth |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 64 ¦ Port channels: 4 ¦ VLAN IDs: 4094 ¦ Queues: 4 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN55022, EN55024, CISPR 22, AS/NZS 60950-1, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, IEC 62368-1, UL 62368-1, KN32:2015, KN35:2015, V-3/2015.04, ICES-003 issue 6:2016, TCVN 7317:2003, CAN/CSA C |
| Depth: | 7.88 cm |
| Device Type: | Switch - 6 ports |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Features: | Fanless, LLDP support, LACP, VTP, LLDP-MED, Private VLAN, CoAP support, secure boot, EEE |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.55 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 10/100/1000 Base-T (PoE) RJ-45 ¦ 2 x SFP |
| MAC Address Table Size: | 15000 entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding bandwidth: 6 Gbps ¦ Switching bandwidth: 12 Gbps ¦ Forwarding rate (64?byte packets): 8.928 Mpps |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (4 PoE+) + 2 x SFP |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SNMP 3, DHCP |
| Software Included: | LAN Lite Software |
| Status Indicators: | Port status, PoE, link/activity, speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 600 g |
| Width: | 9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MACAuth |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 64 ¦ Port channels: 4 ¦ VLAN IDs: 4094 ¦ Queues: 4 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN55022, EN55024, CISPR 22, AS/NZS 60950-1, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, IEC 62368-1, UL 62368-1, KN32:2015, KN35:2015, V-3/2015.04, ICES-003 issue 6:2016, TCVN 7317:2003, CAN/CSA C |
| Depth: | 7.88 cm |
| Device Type: | Switch - 6 ports |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Features: | Fanless, LLDP support, LACP, VTP, LLDP-MED, Private VLAN, CoAP support, secure boot, EEE |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.55 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 10/100/1000 Base-T (PoE) RJ-45 ¦ 2 x SFP |
| MAC Address Table Size: | 15000 entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding bandwidth: 6 Gbps ¦ Switching bandwidth: 12 Gbps ¦ Forwarding rate (64?byte packets): 8.928 Mpps |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (4 PoE+) + 2 x SFP |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | RMON, SNMP 3, DHCP |
| Software Included: | LAN Lite Software |
| Status Indicators: | Port status, PoE, link/activity, speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 600 g |
| Width: | 9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: