Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | MS-CHAP, MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST, EAP-SIM |
|---|---|
| Built-in Devices: | GPS |
| Capacity: | Spatial streams: 12 |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Thread, Zigbee |
| Compliant Standards: | AN/NZS 60950.1, AS/NZS 62368.1, AS/NZS CISPR32:2015 Class B, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-22, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, CISPR 32:2015, CNS 13438, EN 55032:2015/A11:2020, EN 60950-1, EN 60950-22, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+ |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.1, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.1 LE |
| Depth: | 24.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3, AES, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3-Enhanced Open, WPA3-Personal, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, PEAPv1 |
| Features: | 2x2:2 MU-MIMO technology, Tri-Band, PowerSave, CleanAir Pro technology, Client Steering, BSS Coloring, Target Wake Time (TWT), self-identifiable aerials (SIA) support, Cisco Trust Anchor module, Maximum Ratio Combining (MRC), cyclic shift diversity (CSD), |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 6.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 100M/1G/2.5/5 Gigabit Ethernet (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 4 x aerial - N connector |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | OFDMA, 1024 QAM |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | Cisco IOS XE 17.13.1 or later |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDMA |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 1.5 kg |
| Width: | 24.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Authentication Method: | MS-CHAP, MS-CHAP v.2, Extensible Authentication Protocol (EAP), EAP-FAST, EAP-SIM |
|---|---|
| Built-in Devices: | GPS |
| Capacity: | Spatial streams: 12 |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Thread, Zigbee |
| Compliant Standards: | AN/NZS 60950.1, AS/NZS 62368.1, AS/NZS CISPR32:2015 Class B, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-22, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, CISPR 32:2015, CNS 13438, EN 55032:2015/A11:2020, EN 60950-1, EN 60950-22, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+ |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.15.1, IEEE 802.15.4, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.1 LE |
| Depth: | 24.5 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3, AES, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3-Enhanced Open, WPA3-Personal, EAP-FAST, EAP-GTC, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, PEAPv1 |
| Features: | 2x2:2 MU-MIMO technology, Tri-Band, PowerSave, CleanAir Pro technology, Client Steering, BSS Coloring, Target Wake Time (TWT), self-identifiable aerials (SIA) support, Cisco Trust Anchor module, Maximum Ratio Combining (MRC), cyclic shift diversity (CSD), |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 6.35 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 100M/1G/2.5/5 Gigabit Ethernet (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 4 x aerial - N connector |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | OFDMA, 1024 QAM |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | Cisco IOS XE 17.13.1 or later |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDMA |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 1.5 kg |
| Width: | 24.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: