Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ Active VLANs: 256 ¦ ACL rules: 512 ¦ Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2, USGv6 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 50 ports - L3 - smart |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, STP support, RSTP support, MSTP |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x USB management ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, New Zealand |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 53,839 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 100 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 74.41 Mpps |
| PoE Budget: | 375 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 481.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD, CIDR |
| Status Indicators: | System, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.82 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ Active VLANs: 256 ¦ ACL rules: 512 ¦ Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2, USGv6 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 50 ports - L3 - smart |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, STP support, RSTP support, MSTP |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x USB management ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, New Zealand |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 53,839 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 100 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 74.41 Mpps |
| PoE Budget: | 375 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 481.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD, CIDR |
| Status Indicators: | System, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.82 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: