CommScope Ruckus 9U1-R350-WW02
WLAN Access Point 2.4/5 GHz 1774 MBit/s
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Basic Service Set Identifier (BSSID) |
| Capacity: | Concurrent users: 256 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Compliant Standards: | EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, UL 2043, RoHS, EN 60950-1, WEEE, EN 60601-1-2, EN 62311, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1, ISTA 2A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Depth: | 14.6 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Load balancing, VLAN support, IPv6 support, wall mountable, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, reset button, IPv4 support, Low Density Pa |
| Form Factor: | Desktop / wall / ceiling mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.93 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP |
| Performance: | Maximum data rate (5 GHz): 1200 Mbps ¦ Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12.62 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| Weight: | 368 g |
| Width: | 15.59 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, Basic Service Set Identifier (BSSID) |
| Capacity: | Concurrent users: 256 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 16 |
| Compliant Standards: | EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-5, UL 2043, RoHS, EN 60950-1, WEEE, EN 60601-1-2, EN 62311, EN 50121-4, IEC 61373, EN 50121-1, ISTA 2A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Depth: | 14.6 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | AES, TKIP, WPA2, WPA-PSK |
| Features: | Load balancing, VLAN support, IPv6 support, wall mountable, Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, reset button, IPv4 support, Low Density Pa |
| Form Factor: | Desktop / wall / ceiling mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.93 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP |
| Performance: | Maximum data rate (5 GHz): 1200 Mbps ¦ Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12.62 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Version: | original |
| Weight: | 368 g |
| Width: | 15.59 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: