Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 4 |
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 16 ¦ SSIDs total: 32 ¦ Users per radio: 512 ¦ Total users: 1024 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Thread, Zigbee |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, IEC 60601-1-2, ICES-003 Class B, AS/NZS 60950-1, UL 2043, UL 60950-1 Second Edition, EN 55011, EN 60601-1-2, REACH, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 62311, EN 300.440, EN 300 328, WEEE 2012/19/EU, EMC |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6E |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Data Transfer Rate: | 4.8 Gbps |
| Depth: | 16.2 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Auto-negotiation, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, multirate port, 2x2:2 MU-MIMO technology, security slot (Kensington security lock compatible), Cellular Coexiste |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 3.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting bracket |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5GBase-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 10/100/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - micro-USB ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | 256 QAM, OFDM, 1024 QAM, DSSS |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 287 Mbps ¦ Maximum throughput (5 GHz): 2.4 Gbps ¦ Maximum throughput (6 GHz): 2.4 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 12.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS, OFDMA |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 520 g |
| Width: | 16.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Antenna Qty: | 4 |
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 16 ¦ SSIDs total: 32 ¦ Users per radio: 512 ¦ Total users: 1024 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Communications Technology: | Bluetooth Low Energy (LE), Thread, Zigbee |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, IEC 60601-1-2, ICES-003 Class B, AS/NZS 60950-1, UL 2043, UL 60950-1 Second Edition, EN 55011, EN 60601-1-2, REACH, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 62311, EN 300.440, EN 300 328, WEEE 2012/19/EU, EMC |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6E |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Data Transfer Rate: | 4.8 Gbps |
| Depth: | 16.2 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Auto-negotiation, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, multirate port, 2x2:2 MU-MIMO technology, security slot (Kensington security lock compatible), Cellular Coexiste |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 3.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting bracket |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5GBase-T (PoE) - RJ-45 ¦ 1 x 10/100/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - micro-USB ¦ 1 x USB 2.0 - Type A |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | 256 QAM, OFDM, 1024 QAM, DSSS |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Maximum throughput (2.4 GHz): 287 Mbps ¦ Maximum throughput (5 GHz): 2.4 Gbps ¦ Maximum throughput (6 GHz): 2.4 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 12.5 Watt |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE |
| Ruggedized Design: | Indoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS, OFDMA |
| Status Indicators: | Status |
| Version: | original |
| Weight: | 520 g |
| Width: | 16.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: