Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 8 ¦ SSIDs total: 24 ¦ Users per radio: 512 ¦ Total users: 1536 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Communications Technology: | Thread, Zigbee, Bluetooth 5.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6E |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, IEC 60601-1-2, CB, ICES-003 Class B, AS/NZS 60950-1, UL 2043, IEC 60950-1, EN 55011, EN 60601-1-2, REACH, IP67, EN 62311, EN 300.440, EN 300 328, WEEE 2012/19/EU, EMC 2014/30/EU, EN 301 489-1, LVD 2014/35/EU, |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.2 LE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 7 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Modular design, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), GPS sync compatible, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, SU-MIMO technology, Tri-Band, High-Throughput (HT) support, multirate port, support Fabric Attach, 4x4:4 MU |
| Form Factor: | Wall / pole / surface mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 28.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5/5GBase-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x 100M/1G/2.5 Gigabit Ethernet - RJ-45 |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | 256 QAM, OFDM, 1024 QAM, OFDMA, DSSS |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS, OFDMA |
| Version: | original |
| Weight: | 3.36 kg |
| Width: | 25.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Accesspoints International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accesspoints International.pdf |
| Antenna: | Internal |
|---|---|
| Authentication Method: | Radio Service Set ID (SSID) |
| Capacity: | SSIDs per radio: 8 ¦ SSIDs total: 24 ¦ Users per radio: 512 ¦ Total users: 1536 |
| Cloud-Managed: | Yes |
| Communications Technology: | Thread, Zigbee, Bluetooth 5.2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6E |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, IEC 60601-1-2, CB, ICES-003 Class B, AS/NZS 60950-1, UL 2043, IEC 60950-1, EN 55011, EN 60601-1-2, REACH, IP67, EN 62311, EN 300.440, EN 300 328, WEEE 2012/19/EU, EMC 2014/30/EU, EN 301 489-1, LVD 2014/35/EU, |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 5 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.2 LE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 7 cm |
| Device Type: | Radio access point |
| Directivity: | Omni-directional |
| Encryption Algorithm: | WPA3 |
| Features: | Modular design, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), GPS sync compatible, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, SU-MIMO technology, Tri-Band, High-Throughput (HT) support, multirate port, support Fabric Attach, 4x4:4 MU |
| Form Factor: | Wall / pole / surface mountable |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Height: | 28.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 1 x 1/2.5/5GBase-T (PoE+) - RJ-45 ¦ 1 x 100M/1G/2.5 Gigabit Ethernet - RJ-45 |
| Internet of Things (IoT) Compatible: | Yes |
| Line Coding Format: | 256 QAM, OFDM, 1024 QAM, OFDMA, DSSS |
| Localisation: | Worldwide |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported: | PoE+ |
| Ruggedized Design: | Outdoor |
| Spread Spectrum Method: | OFDM, DSSS, OFDMA |
| Version: | original |
| Weight: | 3.36 kg |
| Width: | 25.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: