Intel BX8070110900K
Intel Core i9 10900K - 3.7 GHz - 10-core - 20 threads - 20 MB cache - LGA1200 Socket - Box
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Optane Memory Supported |
|---|---|
| Base Frequency: | 1200 MHz |
| Cache: | 20 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 20 MB |
| Clock Speed: | 3.7 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1200 Socket |
| Depth: | 13.3 cm |
| Height: | 15.5 cm |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Turbo Speed: | 5.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 16 |
| Package Type: | Intel Boxed without heatsink/fan |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 125 W |
| Type: | Intel UHD Graphics 630 |
| Type / Form Factor: | Intel Core i9 10900K (10th Gen) |
| Version: | original |
| Weight: | 436 g |
| Width: | 9 cm |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Optane Memory Supported |
|---|---|
| Base Frequency: | 1200 MHz |
| Cache: | 20 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 20 MB |
| Clock Speed: | 3.7 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1200 Socket |
| Depth: | 13.3 cm |
| Height: | 15.5 cm |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Turbo Speed: | 5.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 16 |
| Package Type: | Intel Boxed without heatsink/fan |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 125 W |
| Type: | Intel UHD Graphics 630 |
| Type / Form Factor: | Intel Core i9 10900K (10th Gen) |
| Version: | original |
| Weight: | 436 g |
| Width: | 9 cm |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: