Intel CM8070104282844
Intel Core i9 10900K - 3.7 GHz - 10-core - 20 threads - 20 MB cache - LGA1200 Socket - OEM
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, streaming SIMD extensions 4.1, streaming SIMD extensions 4.2, Intel Turbo |
|---|---|
| Base Frequency: | 350 MHz |
| Cache: | 20 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 20 MB |
| Clock Speed: | 3.7 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1200 Socket |
| Features: | Intel Clear Video Technology, Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Triple Display Capable |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Dynamic Frequency: | 1.2 GHz |
| Max Supported Memory Size: | 64 GB |
| Max Supported Resolution: | 4096x2304@24Hz (HDMI), 4096x2304@60Hz (eDP), 4096x2304@60Hz (DP) |
| Max Turbo Speed: | 5.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Configurations: | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express Lanes Qty: | 16 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 125 W |
| Thermal Specification: | 100 °C |
| Type: | Intel UHD Graphics 630 |
| Type / Form Factor: | Intel Core i9 10900K (10th Gen) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, streaming SIMD extensions 4.1, streaming SIMD extensions 4.2, Intel Turbo |
|---|---|
| Base Frequency: | 350 MHz |
| Cache: | 20 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 20 MB |
| Clock Speed: | 3.7 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1200 Socket |
| Features: | Intel Clear Video Technology, Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Triple Display Capable |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Dynamic Frequency: | 1.2 GHz |
| Max Supported Memory Size: | 64 GB |
| Max Supported Resolution: | 4096x2304@24Hz (HDMI), 4096x2304@60Hz (eDP), 4096x2304@60Hz (DP) |
| Max Turbo Speed: | 5.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Configurations: | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express Lanes Qty: | 16 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 125 W |
| Thermal Specification: | 100 °C |
| Type: | Intel UHD Graphics 630 |
| Type / Form Factor: | Intel Core i9 10900K (10th Gen) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: