Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | USB-C to USB-A cable |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4093 ¦ ARP entries: 4000 ¦ Multicast entries (IPv4): 512 ¦ Multicast entries (IPv6): 128 ¦ Jumbo frame size: up to 12000 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ MSTP instances: 16 ¦ PVST instances: 32 |
| Compliant Standards: | FCC CFR47 Part 15 B Class A, ANSI C63.4:2014, ISED, ICES-003:2016 issue 7 Class A, EN 55032:2015 Class A, EN 61000-3-2:2014 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 55035:2017, AS/NZS CISPR32:2015 Class A, CCC, GB/T9254-2008 Class A, VCCI-CISPR 32:20 |
| Depth: | 14 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.2, SSL 3.0 |
| Features: | IGMP support, AVB, PoE timer, MIB support, RSPAN, LLDP-MED, policy based routing, PTP, STP support, MTP, RSTP, BPDU, STRG, Root Guard, GVRP, GMRP, LACP support, DHCP snooping, DAI, IP source guard, DHCP relay, LLDP support, AAA, sFlow, PIM, MVRP, LACP, LA |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Foot pad set, 2 x SFP slot caps |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 9 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 ports (PoE+) ¦ 1 x 10GBase-X SFP ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (USB) Type C |
| Jumbo Frame Support: | 12KB |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps ¦ Throughput (64-byte packet size): 14.88 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): < 2.27 µs |
| PoE Budget: | 110 W |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 1 x 10/100/1000 + 1 x Gigabit SFP |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM A9: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | HTTPS, CLI, Telnet, SSH, SNMP, RADIUS, TACACS+, RMON 1, RMON 2, RMON 9, RMON 3, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3 |
| Routing Protocol: | IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLDv2, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIP, PIM-SM, PIM-DM, PIM-SSM |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 965 g |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Cables Included: | USB-C to USB-A cable |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4093 ¦ ARP entries: 4000 ¦ Multicast entries (IPv4): 512 ¦ Multicast entries (IPv6): 128 ¦ Jumbo frame size: up to 12000 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ MSTP instances: 16 ¦ PVST instances: 32 |
| Compliant Standards: | FCC CFR47 Part 15 B Class A, ANSI C63.4:2014, ISED, ICES-003:2016 issue 7 Class A, EN 55032:2015 Class A, EN 61000-3-2:2014 Class A, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 55035:2017, AS/NZS CISPR32:2015 Class A, CCC, GB/T9254-2008 Class A, VCCI-CISPR 32:20 |
| Depth: | 14 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.2, SSL 3.0 |
| Features: | IGMP support, AVB, PoE timer, MIB support, RSPAN, LLDP-MED, policy based routing, PTP, STP support, MTP, RSTP, BPDU, STRG, Root Guard, GVRP, GMRP, LACP support, DHCP snooping, DAI, IP source guard, DHCP relay, LLDP support, AAA, sFlow, PIM, MVRP, LACP, LA |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Foot pad set, 2 x SFP slot caps |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 9 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 ports (PoE+) ¦ 1 x 10GBase-X SFP ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (USB) Type C |
| Jumbo Frame Support: | 12KB |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps ¦ Throughput (64-byte packet size): 14.88 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): < 2.27 µs |
| PoE Budget: | 110 W |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 1 x 10/100/1000 + 1 x Gigabit SFP |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM A9: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | HTTPS, CLI, Telnet, SSH, SNMP, RADIUS, TACACS+, RMON 1, RMON 2, RMON 9, RMON 3, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3 |
| Routing Protocol: | IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLDv2, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIP, PIM-SM, PIM-DM, PIM-SSM |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 965 g |
| Width: | 21 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: