Netgear XS708E-200AJS
XS708Ev2 - 8-Port 10-Gigabit Ethernet Plus Switch with 1 copper/SFP+ combo port
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | VLANs supported: 128 ¦ IGMP multicast groups: 128 ¦ LAG groups: 4 ¦ Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, cUL, CCC, UL 60950-1, KC, EAC, CNS 13438, EN 55024:2010, FCC CFR47 Part 15 B Class A, EN55022:2010 + AC:2011 Class A, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 Class A, ANSI C63.4-2014, AS/NZS CISPR22:2009+A1:2010 Class A, ICES-003:2012 Issue 5 Class A, CAN/ |
| Depth: | 20.4 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | DHCP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, store and forward, Broadcast Storm Control, full duplex mode, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, QoS, reset button, DHCP client, Energy Eff |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 8 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 10GBase-X SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 397,731 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 160 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 119 Mfps |
| Ports: | 8 x 10 Gigabit Ethernet + 1 x combo 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 43.4 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, TFTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Software Included: | Drivers & Utilities, ProSAFE Plus Configuration Utility |
| Status Indicators: | Port status, power, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | VLANs supported: 128 ¦ IGMP multicast groups: 128 ¦ LAG groups: 4 ¦ Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, cUL, CCC, UL 60950-1, KC, EAC, CNS 13438, EN 55024:2010, FCC CFR47 Part 15 B Class A, EN55022:2010 + AC:2011 Class A, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 Class A, ANSI C63.4-2014, AS/NZS CISPR22:2009+A1:2010 Class A, ICES-003:2012 Issue 5 Class A, CAN/ |
| Depth: | 20.4 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | DHCP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, store and forward, Broadcast Storm Control, full duplex mode, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, QoS, reset button, DHCP client, Energy Eff |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 8 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 10GBase-X SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 397,731 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 160 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 119 Mfps |
| Ports: | 8 x 10 Gigabit Ethernet + 1 x combo 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 43.4 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, TFTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Software Included: | Drivers & Utilities, ProSAFE Plus Configuration Utility |
| Status Indicators: | Port status, power, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: