Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Cables Included: | Power cable - external |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified |
| Depth: | 19.05 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL170h G6 (750 Watt), DL180 G6 (750 Watt), DL180 G6 Special Server (750 Watt), DL360 G7 (750 Watt), DL360 G7 Base (750 Watt), DL360 G7 Central Management Server (750 Watt), DL360 G7 Efficiency (750 Watt), DL360 G7 Entry (750 Watt), DL360 G7 P |
| Device Type: | Power supply - hot-plug - plug-in module |
| Efficiency: | 94% |
| Frequency Required: | 50 - 60 Hz |
| Height: | 8.63 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Input Voltage: | AC 100-240 V |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Power Capacity: | 750 Watt / 863 VA |
| Shipping Depth: | 20.32 cm |
| Shipping Height: | 11.43 cm |
| Shipping Weight: | 1.36 kg |
| Shipping Width: | 30.48 cm |
| Specification Compliance: | Common Slot |
| Version: | original |
| Weight: | 910 g |
| Width: | 3.81 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Power Supplies International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Power Supplies International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Cables Included: | Power cable - external |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified |
| Depth: | 19.05 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL170h G6 (750 Watt), DL180 G6 (750 Watt), DL180 G6 Special Server (750 Watt), DL360 G7 (750 Watt), DL360 G7 Base (750 Watt), DL360 G7 Central Management Server (750 Watt), DL360 G7 Efficiency (750 Watt), DL360 G7 Entry (750 Watt), DL360 G7 P |
| Device Type: | Power supply - hot-plug - plug-in module |
| Efficiency: | 94% |
| Frequency Required: | 50 - 60 Hz |
| Height: | 8.63 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Input Voltage: | AC 100-240 V |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Power Capacity: | 750 Watt / 863 VA |
| Shipping Depth: | 20.32 cm |
| Shipping Height: | 11.43 cm |
| Shipping Weight: | 1.36 kg |
| Shipping Width: | 30.48 cm |
| Specification Compliance: | Common Slot |
| Version: | original |
| Weight: | 910 g |
| Width: | 3.81 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: