Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology |
| Cache: | 12 MB |
| Cache Level 1 Size: | 384 KB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 12 MB |
| Clock Speed: | 2.8 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1366 Socket |
| Compatible Slots: | 1 x processor - LGA1366 Socket |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Designed For: | HPE ProLiant DL360 G6, DL360 G6 Base, DL360 G6 Entry, DL360 G6 Performance, DL360 G7, DL360 G7 Base, DL360 G7 Entry, DL360 G7 Performance, DL360 G7 Special Server |
| Installed Size: | 12 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.2 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon X5660 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology |
| Cache: | 12 MB |
| Cache Level 1 Size: | 384 KB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 12 MB |
| Clock Speed: | 2.8 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1366 Socket |
| Compatible Slots: | 1 x processor - LGA1366 Socket |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Designed For: | HPE ProLiant DL360 G6, DL360 G6 Base, DL360 G6 Entry, DL360 G6 Performance, DL360 G7, DL360 G7 Base, DL360 G7 Entry, DL360 G7 Performance, DL360 G7 Special Server |
| Installed Size: | 12 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.2 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon X5660 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: