Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cache: | 18 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details: | L3 - 18 MB |
| Clock Speed: | 2 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1567 Socket |
| Designed For: | HPE ProLiant DL580 G7, DL580 G7 Base, DL580 G7 High Performance |
| Installed Size: | 18 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Turbo Speed: | 2.27 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 105 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E6540 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Cache: | 18 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details: | L3 - 18 MB |
| Clock Speed: | 2 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1567 Socket |
| Designed For: | HPE ProLiant DL580 G7, DL580 G7 Base, DL580 G7 High Performance |
| Installed Size: | 18 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Turbo Speed: | 2.27 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 105 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E6540 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: