Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology, Intel TSX-NI, Intel Speed Shift Technology |
|---|---|
| Cache: | 24.75 MB |
| Cache Memory Details: | L3 - 24.75 MB |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA3647 Socket |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen10 ¦ HPE ProLiant BL460c Gen10, DL360 Gen10, DL380 Gen10, DL560 Gen10, DL580 Gen10, DX170r Gen10, DX190r Gen10, DX360 Gen10, DX380 Gen10, ML350 Gen10, XL170r Gen10, XL190r Gen10, XL270d Gen10, XL450 Gen10 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.7 GHz |
| Number of Cores: | 18-core |
| Number of Threads: | 36 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 140 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Gold 6140 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology, Intel TSX-NI, Intel Speed Shift Technology |
|---|---|
| Cache: | 24.75 MB |
| Cache Memory Details: | L3 - 24.75 MB |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA3647 Socket |
| Designed For: | HPE Apollo 4200 Gen10 ¦ HPE ProLiant BL460c Gen10, DL360 Gen10, DL380 Gen10, DL560 Gen10, DL580 Gen10, DX170r Gen10, DX190r Gen10, DX360 Gen10, DX380 Gen10, ML350 Gen10, XL170r Gen10, XL190r Gen10, XL270d Gen10, XL450 Gen10 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.7 GHz |
| Number of Cores: | 18-core |
| Number of Threads: | 36 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 140 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Gold 6140 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: