Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Intel Virtualization Technology, Intel Trusted Execution Technology |
|---|---|
| Cache: | 10 MB |
| Clock Speed: | 1.8 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1356 Socket |
| Designed For: | ProLiant DL360e Gen8 |
| Installed Size: | 10 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 4 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 24 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 80 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2403 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Intel Virtualization Technology, Intel Trusted Execution Technology |
|---|---|
| Cache: | 10 MB |
| Clock Speed: | 1.8 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1356 Socket |
| Designed For: | ProLiant DL360e Gen8 |
| Installed Size: | 10 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 4 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 24 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 80 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2403 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: