Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Demand Based Switching, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Thermal Monitoring Technologies, Intel vPro Tech |
| Cache: | 15 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 15 MB |
| Clock Speed: | 2.5 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011 Socket |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Designed For: | HPE ProLiant BL460c Gen8, WS460c Gen8 |
| Installed Size: | 15 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Max Turbo Speed: | 3 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Thermal Specification: | 73 °C |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2640 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Demand Based Switching, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Trusted Execution Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Thermal Monitoring Technologies, Intel vPro Tech |
| Cache: | 15 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 15 MB |
| Clock Speed: | 2.5 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011 Socket |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Designed For: | HPE ProLiant BL460c Gen8, WS460c Gen8 |
| Installed Size: | 15 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 32 nm |
| Max Turbo Speed: | 3 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Number of Threads: | 12 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Thermal Specification: | 73 °C |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2640 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: