Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
|---|---|
| Cache: | 10 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 10 MB |
| Clock Speed: | 2.2 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011 Socket |
| Designed For: | HPE ProLiant BL660c Gen8, BL660c Gen8 Entry, BL660c Gen8 Performance |
| Installed Size: | 10 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 22 nm |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 8 threads |
| PCI Express Configurations: | X16, x4, x8 |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 2 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-4603V2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
|---|---|
| Cache: | 10 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 10 MB |
| Clock Speed: | 2.2 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011 Socket |
| Designed For: | HPE ProLiant BL660c Gen8, BL660c Gen8 Entry, BL660c Gen8 Performance |
| Installed Size: | 10 MB |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 22 nm |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 8 threads |
| PCI Express Configurations: | X16, x4, x8 |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 2 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 95 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-4603V2 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: