HPE P02640-B21
Intel Xeon-Gold 6248 (2.5GHz/20-Core/150W) Processor Kit For HPE ProLiant DL360 Gen10
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel 64 Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
|---|---|
| Cache: | 27.5 MB |
| Cache Memory Details: | 27.5 MB |
| Clock Speed: | 2.5 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA3647 Socket |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL360 Gen10, DL360 Gen10 All Flash Server for Weka, DL360 Gen10 Base, DL360 Gen10 Compute Server for Cohesity DataPlatform, |
| Included Accessories: | High performance heatsink |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.9 GHz |
| Number of Cores: | 20-core |
| Number of Threads: | 40 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 150 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Gold 6248 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Hyper-Threading Technology, Intel 64 Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
|---|---|
| Cache: | 27.5 MB |
| Cache Memory Details: | 27.5 MB |
| Clock Speed: | 2.5 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA3647 Socket |
| Designed For: | HPE Nimble Storage dHCI Medium Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10, Small Solution with HPE ProLiant DL360 Gen10 ¦ HPE ProLiant DL360 Gen10, DL360 Gen10 All Flash Server for Weka, DL360 Gen10 Base, DL360 Gen10 Compute Server for Cohesity DataPlatform, |
| Included Accessories: | High performance heatsink |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 3.9 GHz |
| Number of Cores: | 20-core |
| Number of Threads: | 40 threads |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 150 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Gold 6248 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: