Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Integrated memory controller |
|---|---|
| Cache: | 25 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 25 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011-v3 Socket |
| Designed For: | Lenovo Flex System x240 M5 |
| Installed Size: | 25 MB |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Turbo Speed: | 3.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Configurations: | X16, x4, x8 |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 105 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2660V3 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Integrated memory controller |
|---|---|
| Cache: | 25 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 25 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA2011-v3 Socket |
| Designed For: | Lenovo Flex System x240 M5 |
| Installed Size: | 25 MB |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Turbo Speed: | 3.3 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Number of Threads: | 20 threads |
| PCI Express Configurations: | X16, x4, x8 |
| PCI Express Lanes Qty: | 40 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 105 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5-2660V3 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
Michael Holste is your contact person for: