Intel AT80602000792AA
Intel Xeon Processor E5530 (8M Cache, 2.40 GHz, 5.86 GT/s Intel QPI) FC-LGA8, Tray
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Demand Based Switching, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Enhanced Halt State (C1E) |
| Cache: | 8 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 8 MB |
| Clock Speed: | 2.4 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1366 Socket |
| Compatible Slots: | 1 x processor - LGA1366 Socket |
| Installed Size: | 8 MB |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 45 nm |
| Max Turbo Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 8 threads |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 80 W |
| Thermal Specification: | 76 °C |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5530 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| 64-<a class="lexicon-tooltip cbax-lexicon-link" data-bs-toggle="tooltip" title="Bit stands for "binary digit" and is the smallest binary information unit in the computer environment." data-bs-placement="top" data-bs-html="true" data-bs-template="<div class='tooltip' role='tooltip'><div class='arrow'></div><div class='tooltip-inner cbax-lexicon-tooltip-inner'></div></div>">bit</a> Computing: | Yes |
|---|---|
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Demand Based Switching, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Enhanced Halt State (C1E) |
| Cache: | 8 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 8 MB |
| Clock Speed: | 2.4 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA1366 Socket |
| Compatible Slots: | 1 x processor - LGA1366 Socket |
| Installed Size: | 8 MB |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 45 nm |
| Max Turbo Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Number of Threads: | 8 threads |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 80 W |
| Thermal Specification: | 76 °C |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon E5530 |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: