Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, streaming SIMD extensions 4.2, Intel AES New Instructions (AES-NI), Intel Virtualization Technology for Direct |
|---|---|
| Cache: | 38.5 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 38.5 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA4189 Socket |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 4.3 GHz |
| Number of Cores: | 28-core |
| Number of Threads: | 56 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 48 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 205 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Platinum 8376H (3rd Gen) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Processors International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Processors International.pdf |
| Architecture Features: | Enhanced SpeedStep technology, Hyper-Threading Technology, Execute Disable Bit capability, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, streaming SIMD extensions 4.2, Intel AES New Instructions (AES-NI), Intel Virtualization Technology for Direct |
|---|---|
| Cache: | 38.5 MB |
| Cache Memory Details: | Smart Cache - 38.5 MB |
| Clock Speed: | 2.6 GHz |
| Compatible Processor Socket: | LGA4189 Socket |
| Manufacturer: | Intel |
| Manufacturing Process: | 14 nm |
| Max Turbo Speed: | 4.3 GHz |
| Number of Cores: | 28-core |
| Number of Threads: | 56 threads |
| PCI Express Lanes Qty: | 48 |
| PCI Express Revision: | 3.0 |
| Package Type: | OEM/tray |
| Processor Qty: | 1 |
| Product Type: | Processor |
| Thermal Design Power: | 205 W |
| Type / Form Factor: | Intel Xeon Platinum 8376H (3rd Gen) |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: