Aruba J8177B
ProCurve Gigabit 1000Base-T Mini-GBIC Pluggable Gigabit transceiver (RJ-45) for up to 100m over Cat 5 cabe or better. For use with ProCurve Mini-GBIC modules, sold separately
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ab |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 6.5 cm |
| Designed For: | HP Switch 5302 XL-G, Switch 5332 XL-G, Switch 9304 ¦ HPE 4208-96 vl Switch, 6200-24G-mGBIC yl Switch, 9304M, 9308M, 9315M, Switch 4104gl, Switch 4108GL, Switch 4140gl, Switch 4148gl, Switch 4160gl, Switch 5304XL-32G, Switch 5308xl, Switch 5308XL-48G, Swit |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Version: | original |
| Weight: | 20 g |
| Width: | 1.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 1000Base-T |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ab |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 6.5 cm |
| Designed For: | HP Switch 5302 XL-G, Switch 5332 XL-G, Switch 9304 ¦ HPE 4208-96 vl Switch, 6200-24G-mGBIC yl Switch, 9304M, 9308M, 9315M, Switch 4104gl, Switch 4108GL, Switch 4140gl, Switch 4148gl, Switch 4160gl, Switch 5304XL-32G, Switch 5308xl, Switch 5308XL-48G, Swit |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Version: | original |
| Weight: | 20 g |
| Width: | 1.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: