Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 1000Base-T |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Designed For: | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Catalyst ESS9300 Embedded Series ¦ Cisco Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118 ¦ Cisco Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC- |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Full duplex capability, hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 1000Base-T |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Designed For: | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter ¦ Cisco Catalyst ESS9300 Embedded Series ¦ Cisco Integrated Services Router 1111, 1112, 1113, 1116, 1117, 1118 ¦ Cisco Nexus 7700 F3-Series 48-Port Fiber 1 and 10G Ethernet Module, 93108TC-EX, 93180YC- |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Full duplex capability, hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: