Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP+ |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.6 cm |
| Designed For: | HPE 6120XG Blade Switch, 6600-24G-4XG Switch, 6600-48G-4XG Switch ¦ HPE Modular Smart Array P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL360p Gen8, DL360p Gen8 Base, DL360p Gen8 CMS, DL3 |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.2 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC/UPC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Weight: | 20 g |
| Width: | 1.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP+ |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.6 cm |
| Designed For: | HPE 6120XG Blade Switch, 6600-24G-4XG Switch, 6600-48G-4XG Switch ¦ HPE Modular Smart Array P2000 G3 10GbE iSCSI Dual Controller SFF Array System, P2000 G3 iSCSI Dual Controller SFF Bundle ¦ HPE ProLiant DL360p Gen8, DL360p Gen8 Base, DL360p Gen8 CMS, DL3 |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.2 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC/UPC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Weight: | 20 g |
| Width: | 1.4 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: