Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 1000Base-X |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x GBIC |
| Compliant Standards: | NEBS level 3 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Designed For: | Cisco Catalyst 2950G-12, 2950G-24, 2950G-24-EI, 2950G-48, 2950G-48-EI, 3550 24 FX, 3550 24 FX SMI, 3550-12G, 3550-12T, 3550-24, 3550-24 EMI, 3550-24 PWR, 3550-24 PWR EMI, 3550-24 PWR SMI, 3550-24 SMI, 3550-48, 3550-48 EMI, 3550-48 SMI |
| Device Type: | GBIC transceiver module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-X - SC x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1531.12 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|---|
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 1000Base-X |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x GBIC |
| Compliant Standards: | NEBS level 3 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Designed For: | Cisco Catalyst 2950G-12, 2950G-24, 2950G-24-EI, 2950G-48, 2950G-48-EI, 3550 24 FX, 3550 24 FX SMI, 3550-12G, 3550-12T, 3550-24, 3550-24 EMI, 3550-24 PWR, 3550-24 PWR EMI, 3550-24 PWR SMI, 3550-24 SMI, 3550-48, 3550-48 EMI, 3550-48 SMI |
| Device Type: | GBIC transceiver module |
| Features: | Full duplex capability |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-X - SC x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1531.12 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|
Sven Lembke is your contact person for: