Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 1000Base-EX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Compliant Standards: | Laser Class 1, IEC 60825-1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z, IEEE 802.3ah |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2520 Connected Grid Switch, 2-Port 10GE, 20-Port GE High Queue Combo Line Card, 2-Port 10GE, 20-Port GE Low Queue Combo Line Card, 2-Port 10GE, 20-Port GE Medium Queue Combo Line Card, 40-Port GE High |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Digital Optical Monitoring (DOM) support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.9 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-EX - LC/PC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 40 km |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| Weight: | 75 g |
| Width: | 1.3 cm |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|---|
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 1000Base-EX |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Compliant Standards: | Laser Class 1, IEC 60825-1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3z, IEEE 802.3ah |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | GigE |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | Cisco 20-port 1-Gigabit Ethernet Modular Port Adapter, 2520 Connected Grid Switch, 2-Port 10GE, 20-Port GE High Queue Combo Line Card, 2-Port 10GE, 20-Port GE Low Queue Combo Line Card, 2-Port 10GE, 20-Port GE Medium Queue Combo Line Card, 40-Port GE High |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Features: | Digital Optical Monitoring (DOM) support |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.9 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 1000Base-EX - LC/PC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco 3rd Meraki 3rd |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 40 km |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | Third Party || compatible, Third Party || compatible |
| Weight: | 75 g |
| Width: | 1.3 cm |
| GPSR - product manufacturer: | Cybertrading; Am Springbrunnen 2, 39179, Barleben, Deutschland, produktsicherheit @ cybertrading.de |
|---|
Jürgen Mattikau is your contact person for: