Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 100GBase-SR4 |
|---|---|
| Colour: | Beige |
| Compliant Standards: | Laser Class 1, ELV, RoHS, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, OM4 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Mellanox ConnectX-5 Ex EN ¦ Cisco 400G CFP2 MR Xponder ¦ Cisco Network Convergence System 1002, 5001, 5002, 5500 Series Base Line Card, 5500 Series Base Scale Datacenter Line Card, 5500 Series Line Card, 5500 Series Modular Line Card, 5501, 5501 SE Chassi |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 840-860 nm |
| Power Consumption Operational: | 3.5 Watt |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 100GBase-SR4 |
|---|---|
| Colour: | Beige |
| Compliant Standards: | Laser Class 1, ELV, RoHS, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, OM4 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Mellanox ConnectX-5 Ex EN ¦ Cisco 400G CFP2 MR Xponder ¦ Cisco Network Convergence System 1002, 5001, 5002, 5500 Series Base Line Card, 5500 Series Base Scale Datacenter Line Card, 5500 Series Line Card, 5500 Series Modular Line Card, 5501, 5501 SE Chassi |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 100GBase-SR4 - MPO multi-mode |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 100 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 840-860 nm |
| Power Consumption Operational: | 3.5 Watt |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: