Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 40GBase-LR4 |
|---|---|
| Colour: | Blue |
| Compliant Standards: | FCC CFR21 Part 1040, GR-326-CORE, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, MSA SFF-8431, MSA SFF-8436, IEC 60825-1 Class 1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba, ITU-T G.652 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX-E |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1271 nm / 1291 nm / 1311 nm / 1331 nm |
| Power Consumption Operational: | 3.5 Watt |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 40GBase-LR4 |
|---|---|
| Colour: | Blue |
| Compliant Standards: | FCC CFR21 Part 1040, GR-326-CORE, GR-20-CORE, GR-1435-CORE, MSA SFF-8431, MSA SFF-8436, IEC 60825-1 Class 1 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ba, ITU-T G.652 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit LAN |
| Data Transfer Rate: | 40 Gbps |
| Depth: | 7.24 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 93108TC-EX, 93180YC-FX, 9336C-FX2, 9372PX-E |
| Device Type: | QSFP+ transceiver module |
| Features: | Hot swap module replacement |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.35 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC single-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1271 nm / 1291 nm / 1311 nm / 1331 nm |
| Power Consumption Operational: | 3.5 Watt |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 1.84 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: