Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | Cisco 16-port 1/10GE Ethernet/FCoE module, 4-port 10 GE/4-port 4Gb FC, 8-Port Fibre Channel plus 8-Port 1 and 10 Gigabit Ethernet and FCoE Module, Generic Expansion Module, Unified Port Expansion Module ¦ Cisco 250 Series SG250X-48P ¦ Cisco Catalyst 2360- |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.9 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC/PC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 400 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Weight: | 75 g |
| Width: | 1.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-SR |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 5.7 cm |
| Designed For: | Cisco 16-port 1/10GE Ethernet/FCoE module, 4-port 10 GE/4-port 4Gb FC, 8-Port Fibre Channel plus 8-Port 1 and 10 Gigabit Ethernet and FCoE Module, Generic Expansion Module, Unified Port Expansion Module ¦ Cisco 250 Series SG250X-48P ¦ Cisco Catalyst 2360- |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 0.9 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-SR - LC/PC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Transfer Distance: | 400 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 850 nm |
| Version: | original |
| Weight: | 75 g |
| Width: | 1.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: