Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-LX4 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x X2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 9.1 cm |
| Designed For: | Cisco 8-Port 10 Gigabit Ethernet Module with DFC3C, 8-Port 10 Gigabit Ethernet Module with DFC3CXL ¦ Cisco Catalyst 3560E-12D, 3560E-12SD-E, 3560E-12SD-S, 3560E-24PD, 3560E-24TD, 3560E-48PD, 3560E-48PD-F, 3560E-48TD, 3560E-48TD-SD, 3750E-24PD, 3750E-24TD, |
| Device Type: | X2 transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.3 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-LR - SC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| Width: | 3.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-LX4 |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x X2 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ae |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 9.1 cm |
| Designed For: | Cisco 8-Port 10 Gigabit Ethernet Module with DFC3C, 8-Port 10 Gigabit Ethernet Module with DFC3CXL ¦ Cisco Catalyst 3560E-12D, 3560E-12SD-E, 3560E-12SD-S, 3560E-24PD, 3560E-24TD, 3560E-48PD, 3560E-48PD-F, 3560E-48TD, 3560E-48TD-SD, 3750E-24PD, 3750E-24TD, |
| Device Type: | X2 transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 1.3 cm |
| Interfaces: | 1 x Ethernet 10GBase-LR - SC multi-mode x 2 |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Distance: | 300 m |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| Width: | 3.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: