Finisar FTLF1323P1BTR
Finisar SFP LC 1310nm. Maximum data transfer rate: 155 Mbit / s, interface: SFP, optical cable connector: LC. Input voltage: 3.3 V
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH |
| Data Transfer Rate: | 155 Mbps |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x OC-3/STM-1 - LC x 2 |
| Line Rate: | OC-3 IR-1/STM S-1.1 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Compatible Slots: | 1 x SFP (mini-GBIC) |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | SONET/SDH |
| Data Transfer Rate: | 155 Mbps |
| Device Type: | SFP (mini-GBIC) transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 1 x OC-3/STM-1 - LC x 2 |
| Line Rate: | OC-3 IR-1/STM S-1.1 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1310 nm |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: