Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cabling Type: | 10GBase-LR, 10GBase-LW |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, TUV, MSA SFF-8431, MSA SFF-8432, IEEE 802.3ae, IEC/EN 60825, IEC/EN 60950, EU RoHS6 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10GbE |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 2 x Ethernet 10GBase-LR/10GBase-LW (duplex) - LC single-mode receptacle x 2 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1260-1355 nm |
| Version: | original |
| Voltage Required: | 3.3 V |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| Warnings: | Warnings Transceiver International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Transceiver International.pdf |
| Cabling Type: | 10GBase-LR, 10GBase-LW |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, TUV, MSA SFF-8431, MSA SFF-8432, IEEE 802.3ae, IEC/EN 60825, IEC/EN 60950, EU RoHS6 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10GbE |
| Device Type: | SFP+ transceiver module |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Interfaces: | 2 x Ethernet 10GBase-LR/10GBase-LW (duplex) - LC single-mode receptacle x 2 |
| Manufacturer: | Finisar |
| Max Operating Temperature: | 85 °C |
| Max Transfer Distance: | 10 km |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Optical Wave Length: | 1260-1355 nm |
| Version: | original |
| Voltage Required: | 3.3 V |
| GPSR - economic actor: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
| GPSR - EU responsible person: | Coherent, Deutschland, Galileo-Galilei-Str. 10, Mainz, 55129, sales.germany @ coherent.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: